Fundacja im. Krystiany Robb - Narbutt

Dokumenty Nagroda Aukcja

h

Adoracja słodyczy

Krystiana Robb-Narbutt w swojej  twórczości wykorzystywała obiekty banalne, nietrwałe , poddające się łatwo zniszczeniu.Malowała na pudełkach od zapałek, na deseczkach, na wigilijnych opłatkach.  Istnieje w jej sztuce  tkliwość wobec rzeczy przemijających, banalnych, byle jakich, niezgoda na pomijanie świata, który błąka się po obrzeżach.

Od 2000 roku w pracach Krystiany pojawiają się słodycze. Mocowała na deseczkach i umieszczała w gablotkach odpustowe ciasta, cukierki i lukrowane pierniki. To im miała być poświęcona planowana przez nią wystawa o tytule  „Adoracja słodyczy“. Niestety nie zdążyła jej zrealizować. Umarła w 2006 roku.

Pozostał tytuł, który stał się  inspiracją tej wystawy. Słodycz prac Krystiany miała gorzki a czasami dramatyczny posmak. Ta wystawa pokazuje prace artystów, którzy podobnie jak ona mierzą się z pozoru sielskim  a w gruncie rzeczy przewrotnym i często bolesnym widzeniem świata.

Praca Krystiany : „Fuga Pamięci’’, której tytuł nawiązuje do słynnego wiersza Paula Celana „Fuga śmierci” jest historią śmierci członków jej żydowskiej rodziny. W siedmiu gablotkach niewinne, czasem kiczowate przedmioty przedstawiają dramat Zagłady.

Małgorzata Dmitruk tworzy kolorowe swetry z włóczki odzyskanej ze sprutych ubrań pozostałych po członkach swojej rodziny.Grafiki pokazują nieistniejący już świat dzieciństwa.

W twórczości Krystiany pojawiają się obrazy zbudowane z tysięcy punktów nanoszonych stalówką maczaną w ekolinie. Krystiana komentowała swój sposób pracy: to musi trwać…

Długo trwało rysowanie ołówkiem na małych karteczkach  motywu oczu i charakterystycznych  wąsatych twarzy aż do zapełnienia szczelnie całej kartki w rysunkach Edmunda Monsiela.
Ta praca benedyktyńska bliska medytacji widoczna jest w misternym, złożonym  z niezliczonej ilości elementów „Obrusie” Katarzyny Józefowicz .

Na wystawie pojawiają się prace wykorzystujące słodycze. Tkwiąca w nich obietnica uzyskania chwilowego szczęścia zderza się z poczuciem nietrwałości  i zawodu.
Z cukierków zbudowany jest Fred Flinstone z Knossos Marka Kijewskiego.
Wata cukrowa pokrywa rzeżby Zuzanny Janin.
Pudełko czekoladek Doroty Podlaskiej „Słodycz i zwątpienie””, nawet nie udaje że spełni obietnicę zatopienia się w czekoladowym smaku, chyba że  jesteśmy gotowi pochłonąć  schowane w czekoladowych kulkach owadzie odwłoki.

W kolażach Wisławy Szymborskiej, kolekcjonerki rzeczy dziwnych, stare ilustracje, fotografie i wycinki  z gazet  tworzą świat subtelnych odniesień, absurdalnych dowcipów i komentarzy.

Tkliwość i pragnienie szczęścia wyobrażone w sztuce urzekają  mimo  że czar formy  często kryje uczucie niespełnienia i samotności.
Znajdziemy je w poetyckich obrazach Magdaleny Shummer ,
w pełnych atmosfery glamour autoportretach Macieja Osiki,
w  ukochanych, wyrzeźbionych w naturalnej wielkości  w lipowym drewnie kobietach Bogdana Ziętka.

Na filmie Izabelli Gustowskiej  widzimy ruszający się koniec ogonka jej psa jamnika.
Szczęście psów ? Całkowite ? Jednoznaczne ? Możliwe ?

Krystyna Piotrowska

h